Szlak turystyczny

„Śladami tkaczy” to szlak turystyczny prowadzący po obiektach oraz miejscach, które ściśle związane są z tradycjami tkackimi pogranicza polsko – słowackiego. Na szlaku znajdziecie Państwo 18 obiektów głównych, a także dwa dodatkowe: Skansen w Starej Lubowli oraz Zamek Spiski.

Szlak ma charakter transgraniczny, co oznacza, że znajdują się na nim miejsca i obiekty zlokalizowane zarówno po polskiej, jak i słowackiej części pogranicza. Miastem, w którym rozpoczyna się szlak jest Przeworsk.

To urokliwa i bardzo malownicza miejscowość zlokalizowana na Podgórzu Rzeszowskim. Tradycje tkackie towarzyszą historii miasta już od wczesnego średniowiecza. Najliczniejszą grupę zawodową Przeworska w XVII i XVIII w. stanowił cech tkaczy płócienników. Wytwarzane przez nich materiały były szeroko znane oraz pożądane nie tylko na terenach polskich, ale także na Litwie i w krajach zamorskich.

Historia pogranicza polsko – słowackiego bogata jest zarówno w dorobek rzemieślniczy, jak i rękodzielniczy czy gospodarczy. Jeszcze do lat 30. XX w. tereny pogranicza zamieszkiwane były przez Bojków, Łemków, Dolinian, a także Pogórzan, którzy na skalę masową trudnili się uprawą lnu oraz konopi. Dzięki temu na terenach pogranicza polsko – słowackiego bardzo dobrze rozwinął się przemysł tkacki, a jednym z efektów ubocznych uprawy lnu oraz konopi było szeroko rozwinięte olejarstwo. Ponieważ tkactwo było zajęciem wymagającym ogromnej wiedzy oraz precyzji, produkcją różnego rodzaju płócien zajmowali się wykwalifikowani tkacze płóciennicy. Efekty ich pracy zapierały dech w piersiach i znane były w całym kraju.