logo

Svidnik

Svidnik to bogaty historycznie ośrodek kultury rusińskiej, zlokalizowany we wschodniej Słowacji, w kraju preszowskim, w regionie Szarysz. Miasto, które znamy dzisiaj, jest stosunkowo młode. Powstało w 1944 roku z połączenia dwóch niewielkich wsi - Vyšný Svidník i Nižný Svidník. Miejscowości te od stuleci znajdowały się na popularnym transkarpackim szlaku handlowym prowadzącym przez Przełęcz Dukielską. Przyjmuje się, że Vyšný Svidník powstał już w czasach kolonizacji wołoskiej, czyli w 1340 roku i był pierwszym osiedlem rusińskim, a pierwsze pisemne wzmianki o wsi pochodzą z 1355 roku.

Rejon Szarysza, w którym położony jest Svidnik, jest obszarem zamieszkiwanym niegdyś przez spokrewnionych z Łemkami Rusinów. Słynęli oni z bogatych tradycji i kultury ludowej, a w szczególności z przepięknych strojów z lokalnie wytwarzanych tkanin.

Charakterystyczną tkaniną dla okolic Svidnika jest kepra – ukośnie prążkowany materiał wełniany lub półwełniany wykorzystywany m. in. do produkcji spodni czy koszul w formie poncha. W okresie letnim w Svidniku organizowanych jest wiele imprez o charakterze etnograficznym, takich jak Skarbnica Ludu czy Dni Ludowej Tradycji. Wydarzenia te stanowią doskonałą okazję nie tylko ku temu, by odwiedzić to niezwykłe miasto, ale także poznać dawne tradycje ludowe, czy zakupić oryginalne wyroby rękodzielnicze.

Więcej informacji o mieście na stronie www.svidnik.sk