logo

Przeworsk

Niegdyś główny ośrodek życia gospodarczego Podgórza Rzeszowskiego, głównie rzemiosła i wymiany handlowej. Ślady osadnictwa na ziemiach przeworskich sięgają młodszej epoki kamienia. Kamienne toporki oraz siekierki, noże czy ceramika gliniana, które znaleziono w okolicach miasta pochodzą z 4500 r. p.n.e. Ponadto z uwagi na liczne znaleziska archeologiczne w okolicach miasta, okres od I w. p.n.e. do V w. n.e. określony został mianem kultury przeworskiej.

W XIV w. Przeworsk był prywatnym miastem szlacheckim, które należało do rodzin Tarnowskich, następnie Ostrogskich, a ostatecznie Lubomirskich. Dzięki staraniom i umiejętnemu zarządzaniu, Tarnowskim udało się doprowadzić do znacznego umocnienia gospodarczego Przeworska. W 1394 roku król Władysław Jagiełło poszerzył przywileje miasta i ustanowił trzy jarmarki w ciągu roku, a także urząd burmistrza i sąd miejski z tzw. „prawem miecza”, czyli uprawnieniami do publicznego wykonywania wyroków śmierci. Dopiero w 1862 roku na mocy ustawy Przeworsk zyskał pieczęć z napisem „Magistrat Królewskiego Wolnego Miasta Przeworska”.

Ponad trzy wieki temu w Przeworsku rzemieślnicy zajmowali się 30 zawodami i byli zrzeszeni w 7 cechach; szewskim, kowalskim, piekarskim, krawieckim, bednarskim, a także sukiennickim. To właśnie szeroko rozumiane płóciennictwo stanowiło podstawę życia ekonomicznego miasta.

W okresie największego rozkwitu tkactwa, trudniło się nim 910 rzemieślników (majstrów, czeladników, uczniów, pomocników). Pracowali oni w 687 warsztatach. Ponadto dzięki swojej wytężonej pracy, cech odprowadzał do zamku przeworskiego 60 grzywien, a połowę tej sumy przeznaczano na cło miasta Przeworska.

Działający w Przeworsku cech sukienników był ściśle związany zarówno z zawodem tkaczy płócienników, jak i farbiarzy, paśników, czapkarzy czy drukarzy chustek. Zadaniem owych drukarzy była pomoc nie tylko przy produkcji tkackiej, ale także sukienniczej. Jedną z bardziej interesujących ciekawostek związanych z Przeworskiem, jest historia rodziny generała Władysława Sikorskiego. Pradziadek oraz dziadek generała zajmowali się tkactwem, a ich specjalnością było płóciennictwo.

Więcej informacji o mieście na stronie przeworsk.um.gov.pl