banner image
Opublikowano 30 stycznia 2019

Relacja z drugiej części warsztatów tkackich pn. „Tkanie artystyczne”

Relacja z drugiej części warsztatów tkackich pn. „Tkanie artystyczne”

W ramach realizowanego projektu „ZAPOMNIANE RĘKODZIEŁO POGRANICZA” w Programie Interreg V-A Polska – Słowacja 2014-2020, Urząd Miasta Przeworska wraz z Agencją Rozwoju Regionalnego w Svidniku zorganizował cykl warsztatów tkackich pn.”Tkanie artystyczne”.

II część warsztatów tkackich, bardziej zaawansowana, miała miejsce 14 grudnia na Słowacji oraz 15 grudnia                   w Przeworsku. Uczestnicy mieli możliwość poznania i tworzenia gobelinów z nietypowych materiałów np.; futra, sizalu, oraz tworzenia gobelinów z użyciem form przestrzennych inspirując się np. otaczającą przyrodą, pejzażem, sztuką         i własną wyobraźnią. Przeróżne pomysły na gobeliny powstawały najpierw w głowach uczestników, później na szkicach papierowych, a następnie zostały przeniesione w artystyczną formę gotowego gobelinu. Prace były tak inspirujące           i ciekawe, że niektórzy uczestnicy wykonali po dwie i więcej prac. Personel projektu na bieżąco, kolejne, ukończone prace eksponował na wystawie, która po pewnym czasie zamieniła salę warsztatową w kolorowy świat rękodzieła           i rzemiosła twórczej wyobraźni uczestników warsztatów. Wielu z nich wyrażało duże zainteresowanie projektem, deklarowało chęć udziału w kolejnych działaniach w ramach poznawania dawnego rękodzieła. Uczestnicy wymieniali się kontaktami w celu dalszego kontynuowania swoich pasji i zainteresowań związanych z tkactwem już we własnym zakresie i z nowymi rodzącymi się pomysłami.

Warsztaty tkackie w Przeworsku odbywające się w ramach realizowanego projektu, zyskały duży rozgłos wśród miłośników rękodzieła, rzemiosła i ginących zawodów. Na zajęcia przybyli goście z Dubiecka, Śliwnicy i Jarosławia. Szczególnym gościem była Pani Danuta Śliwińska inicjatorka i założycielka Regionalnej Izby Pamięci w Śliwnicy,           w której zgromadziła przedmioty związane z dawnymi rzemiosłami, a szczególnie tkactwem. W jej pracowni do niedawna jeszcze tkał na swoim ponad stuletnim krośnie najstarszy tkacz na Podkarpaciu Pan Michał Trawnicki i jego brat Pan Józef Trawnicki. Goście i obserwatorzy warsztatów byli zachwyceni pomysłem przywracania pamięci ginącym zawodom, gotowi do pomocy przy kolejnych inicjatywach, dzieląc się też własnymi doświadczeniami z regionu Podkarpacia.